10. ledna

Mezinárodní den tuleňů

Mezinárodní den tuleňů

Tento mezinárodní den byl stanoven na den 10. ledna, čímž nám každoročně připomíná, že by nám nemělo být lhostejné, zda z naší planety do budoucna trvale vymizí některé druhy zvířat, které jsou ve velké míře ohroženy komerčním lovem. Již v roce 1946 celkem 17 tehdejších velrybářských států podepsalo ve Washingtonu Mezinárodní úmluvu o regulaci velrybářství a tuto úmluvu tehdy odsouhlasila i Česká republika.

Tuleň obecný je rozšířeným druhem tuleňů, který se vyskytuje v pobřežních vodách severní polokoule. Potravou tuleňů jsou různé druhy ryb. Mláďata tuleňů ztrácejí srst již v těle matky a mohou se krátce po porodu ponořit do vody. Tuleňi jsou ohrožováni lidskou činností, nadměrným rybolovem, znečištěním pobřežních vod, globálním oteplováním a virovými chorobami. Jsou chráněni Úmluvou o zachování antarktických tuleňů.
Lachtani jihoafričtí se na rozdíl od tuleňů grónských nezabíjejí pro kožešinu a jejich počty jsou prozatím dostatečné. Lachtani se od tuleňů liší ušními boltci a pohybem na souši. Lachtani používají boční ploutve při pohybu na souši a tuleňi je neumějí dát do stran. Lachtani také spí na souši, zatímco tuleňi spí pod vodou.

Partneři

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
MUNIPOLIS
DHL Supply Chain
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.